Discovery Channel Updated Program Schedule for January 13 - 19

Find Shows Print Friendly Version Convert to PDF     

12 January 2019
 
Sunday, January 13
 
6:00 AM  to 6:30 AM       Operation Fishing Freedom: Laura Ludwig
6:30 AM  to 7:00 AM       Destroyed in Seconds
7:00 AM  to 7:30 AM       Sport Fishing Television: The Legend and the Kid
7:30 AM  to 8:00 AM       Silver Kings: Meet Jared
8:00 AM  to 8:30 AM       The Experience: Steer Wrestler Charlie Warren-Hero, Pt 2
8:30 AM  to 9:00 AM       Sportsman’s Adventures: Salmon Salmon Everywhere
9:00 AM  to 10:00 AM     Houdini’s Last Secrets: The Torture Escape
10:00 AM  to 11:00 AM   Gold Rush: Sucker Punch
11:00 AM  to 12:00 PM   Gold Rush: White Water: Burned Alive
12:00 PM  to 1:00 PM      Homestead Rescue: Nevada Thirst
1:00 PM  to 2:00 PM        Homestead Rescue: Homestead Of Horrors
2:00 PM  to 3:00 PM        Homestead Rescue: Wolves at the Door
3:00 PM  to 4:00 PM        Homestead Rescue: Methane Meltdown
4:00 PM  to 5:00 PM        Homestead Rescue: Hill of Death
5:00 PM  to 6:00 PM        Homestead Rescue: Poisoned
6:00 PM  to 7:00 PM        Alaska: The Last Frontier: Coming of Age
7:00 PM  to 8:00 PM        Alaska: The Last Frontier: Hill Country Hunt
8:00 PM  to 9:00 PM        Alaska: The Last Frontier Exposed: Wind and a Prayer
9:00 PM  to 10:00 PM      Alaska: The Last Frontier: Thrill of the Hunt
10:00 PM  to 11:00 PM   The Last Alaskans: Never Gets Easier
11:00 PM  to 12:00 AM   Homestead Rescue: High and Dry
12:00 AM  to 1:00 AM     Alaska: The Last Frontier: Thrill of the Hunt
1:00 AM  to 2:00 AM       The Last Alaskans: Never Gets Easier
2:00 AM  to 3:00 AM       Homestead Rescue: High and Dry
3:00 AM  to 4:00 AM       Alaska: The Last Frontier Exposed: Wind and a Prayer
4:00 AM  to 6:00 AM       Street Outlaws: Back of the Track
 
Monday, January 14
 
6:00 AM  to 8:00 AM       Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 1
8:00 AM  to 9:00 AM       Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 2
9:00 AM  to 10:00 AM     Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 3
10:00 AM  to 11:00 AM   Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 4
11:00 AM  to 12:00 PM   Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 5
12:00 PM  to 2:00 PM      Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 6
2:00 PM  to 4:00 PM        Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 7
4:00 PM  to 6:00 PM        Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 8
6:00 PM  to 8:00 PM        Street Outlaws: No Prep Kings: Burning Rubber: Ep. 9
8:00 PM  to 9:00 PM        Street Outlaws: On Your Mark, Get Set...
9:00 PM  to 11:00 PM      Street Outlaws: No Prep Kings: No Place Like Home
11:00 PM  to 12:00 AM   Bad Chad Customs: You Use What You Got
12:00 AM  to 2:00 AM     Street Outlaws: No Prep Kings: No Place Like Home
2:00 AM  to 3:00 AM       Bad Chad Customs: You Use What You Got
3:00 AM  to 4:00 AM       Street Outlaws: On Your Mark, Get Set...
4:00 AM  to 5:00 AM       Street Outlaws: New Orleans: Shook Me All Night Long
5:00 AM  to 6:00 AM       Street Outlaws: New Orleans: Back in Black
 
Tuesday, January 15
 
6:00 AM  to 7:00 AM       Street Outlaws: New Orleans: Hells Bells
7:00 AM  to 8:00 AM       Street Outlaws: New Orleans: Walk All Over You
8:00 AM  to 9:00 AM       Sully: Miracle on the Hudson
9:00 AM  to 10:00 AM     Texas Flip N Move: Super Salvage vs. Shiplap Pad
10:00 AM  to 11:00 AM   Texas Flip N Move: Rec Room Reno vs. Girls Starter Home
11:00 AM  to 12:00 PM   Texas Flip N Move: Sister’s Little House vs. Beach Build
12:00 PM  to 1:00 PM      Texas Flip N Move: Paige and Raf’s Lakeside Cabin
1:00 PM  to 2:00 PM        Texas Flip N Move: Paige and Raf’s Fitness Farmhouse
2:00 PM  to 3:00 PM        Bad Chad Customs: They Call Me Bad Chad
3:00 PM  to 4:00 PM        Bad Chad Customs: You Use What You Got
4:00 PM  to 5:00 PM        Garage Rehab: Blue Ribbon Automotive
5:00 PM  to 6:00 PM        Garage Rehab: Offset Kustoms
6:00 PM  to 7:00 PM        Garage Rehab: Slop Shop
7:00 PM  to 8:00 PM        Garage Rehab: Revisited: Jacob’s Automotive Part 1
8:00 PM  to 9:00 PM        Garage Rehab: Revisited: Jacob’s Automotive Part 2
9:00 PM  to 10:00 PM      Garage Rehab: Fly-N-Hi
10:00 PM  to 11:00 PM   Bad Chad Customs: Cooler Than Dangit
11:00 PM  to 12:00 AM   Street Outlaws: Too Fast for Topeka
12:00 AM  to 1:00 AM     Garage Rehab: Fly-N-Hi
1:00 AM  to 2:00 AM       Bad Chad Customs: Cooler Than Dangit
2:00 AM  to 3:00 AM       Street Outlaws: Too Fast for Topeka
3:00 AM  to 4:00 AM       Garage Rehab: Revisited: Jacob’s Automotive Part 1
4:00 AM  to 5:00 AM       Darkness: Cave of the Seven Serpents
5:00 AM  to 6:00 AM       Darkness: Forgotten Tomb
 
Wednesday, January 16
 
6:00 AM  to 7:00 AM       Redwood Kings: Holly Madison’s Chicks
7:00 AM  to 8:00 AM       Redwood Kings: Hog Wild in the Heartland
8:00 AM  to 9:00 AM       Redwood Kings: Coney Island Shoot Out
9:00 AM  to 10:00 AM     Redwood Kings: Beverly Hills Treehouse
10:00 AM  to 11:00 AM   Redwood Kings: Trash to Treasure
11:00 AM  to 12:00 PM   Redwood Kings: Mineshaft Zipline
12:00 PM  to 1:00 PM      Redwood Kings: Ozarks Showdown
1:00 PM  to 2:00 PM        Redwood Kings: The Wood Life
2:00 PM  to 3:00 PM        Homestead Rescue: Trapped
3:00 PM  to 4:00 PM        Homestead Rescue: Ozark Mountain Misery
4:00 PM  to 5:00 PM        Homestead Rescue: Poisoned
5:00 PM  to 6:00 PM        Homestead Rescue: High and Dry
6:00 PM  to 7:00 PM        Moonshiners: Legacy on the Line
7:00 PM  to 8:00 PM        Moonshiners: Outlaw Cuts: Episode 2
8:00 PM  to 9:00 PM        Moonshiners: Shiners on Shine: Engineering
9:00 PM  to 10:00 PM      Moonshiners
10:00 PM  to 11:00 PM   Homestead Rescue: Shock and Awe
11:00 PM  to 12:00 AM   Homestead Rescue: When Cows Attack
12:00 AM  to 1:00 AM     Moonshiners
1:00 AM  to 2:00 AM       Homestead Rescue: Shock and Awe
2:00 AM  to 3:00 AM       Homestead Rescue: When Cows Attack
3:00 AM  to 4:00 AM       Moonshiners: Shiners on Shine: Engineering
4:00 AM  to 5:00 AM       The Last Alaskans: The Hunter Is Hunted
5:00 AM  to 6:00 AM       The Last Alaskans: Winter’s Wrath
 
Thursday, January 17
 

6:00 AM  to 7:00 AM       The Last Alaskans: Hard Choices
7:00 AM  to 8:00 AM       The Last Alaskans: Never Gets Easier
8:00 AM  to 9:00 AM       Crikey! It’s the Irwins: It’s a Baby Giraffe!
9:00 AM  to 10:00 AM     Crikey! It’s the Irwins: Robert’s Baby Kangaroo
10:00 AM  to 11:00 AM   Crikey! It’s the Irwins: Race to Save the Platypus
11:00 AM  to 12:00 PM   Crikey! It’s the Irwins: Bindi & the Otters
12:00 PM  to 1:00 PM      Crikey! It’s the Irwins: Swimming With Manta Rays
1:00 PM  to 2:00 PM        Crikey! It’s the Irwins: Pawing Terri’s Heart
2:00 PM  to 3:00 PM        Moonshiners: Shiners on Shine: Engineering
3:00 PM  to 4:00 PM        Moonshiners: Legacy on the Line
4:00 PM  to 5:00 PM        Moonshiners: Backwoods Justice
5:00 PM  to 6:00 PM        Moonshiners
6:00 PM  to 7:00 PM        Building Off the Grid: Alaska
7:00 PM  to 8:00 PM        Building Off the Grid: Rocky Mountains
8:00 PM  to 9:00 PM        Building Off the Grid: Maine Mountain Home
9:00 PM  to 10:00 PM      Building Off the Grid: Georgia Treehouse
10:00 PM  to 11:00 PM   Building Off the Grid: Spearfish Canyon
11:00 PM  to 12:00 AM   Building Off the Grid: Mountain Man Cave
12:00 AM  to 1:00 AM     Building Off the Grid: Georgia Treehouse
1:00 AM  to 2:00 AM       Building Off the Grid: Spearfish Canyon
2:00 AM  to 3:00 AM       Building Off the Grid: Mountain Man Cave
3:00 AM  to 4:00 AM       Building Off the Grid: Maine Mountain Home
4:00 AM  to 5:00 AM       Secret History of the Freemasons
5:00 AM  to 6:00 AM       Secret History of the Freemasons
 
Friday, January 18
 
6:00 AM  to 7:00 AM       Secret Service Secrets: The Home Front
7:00 AM  to 8:00 AM       Secret Service Secrets: Campaign Nightmare
8:00 AM  to 9:00 AM       Secret Service Secrets: On Enemy Soil
9:00 AM  to 10:00 AM     Expedition Unknown: The Ark Of The Covenant
10:00 AM  to 11:00 AM   Expedition Unknown: World’s 8th Wonder
11:00 AM  to 12:00 PM   Expedition Unknown: Corsica’s Nazi Treasure
12:00 PM  to 1:00 PM      Expedition Unknown: Nazis in Argentina
1:00 PM  to 2:00 PM        Expedition Unknown: Nazi Gold Train
2:00 PM  to 3:00 PM        Expedition Unknown: Hitler’s Atomic Secrets
3:00 PM  to 4:00 PM        Gold Rush: White Water: The Dakotas Strike Back
4:00 PM  to 5:00 PM        Gold Rush: White Water: Burned Alive
5:00 PM  to 6:00 PM        Gold Rush: The Resurrection
6:00 PM  to 7:00 PM        Gold Rush: The Devil’s Deadline
7:00 PM  to 8:00 PM        Gold Rush: Pay Dirt: Sucker Punch
8:00 PM  to 9:00 PM        Gold Rush: The Dirt: Episode 8
9:00 PM  to 10:00 PM      Gold Rush: Old School Heroes
10:00 PM  to 11:00 PM   Gold Rush: White Water: When Bears Attack
11:00 PM  to 12:00 AM   Moonshiners
12:00 AM  to 1:00 AM     Gold Rush: Old School Heroes
1:00 AM  to 2:00 AM       Gold Rush: White Water: When Bears Attack
2:00 AM  to 3:00 AM       Moonshiners
3:00 AM  to 4:00 AM       Gold Rush: The Dirt: Episode 8
4:00 AM  to 5:00 AM       Gold Rush: White Water: The Dakotas vs. Alaska
5:00 AM  to 5:30 AM       Destroyed in Seconds
5:30 AM  to 6:00 AM       Scott Martin Challenge: Lake St. Clair Smallmouth: Pt. 2
 
Saturday, January 19
 
6:00 AM  to 6:30 AM       Destroyed in Seconds
6:30 AM  to 7:00 AM       The Fish Guyz: Shallow Water Shennanigans
7:00 AM  to 7:30 AM       Addictive Fishing: Conch Tales Pt. 2
7:30 AM  to 8:00 AM       The Next Bite: Ice Trolling Walleyes on Little Bay de Noc
8:00 AM  to 8:30 AM       Chasin’ the Sun: Jacks Be Boiling
8:30 AM  to 9:00 AM       Battle Dogs: Migrant Camp Kitten Rescue
9:00 AM  to 10:00 AM     MythBusters: Helium Football
10:00 AM  to 11:00 AM   MythBusters: Steel Toe Amputation
11:00 AM  to 12:00 PM   MythBusters Jr.
12:00 PM  to 2:00 PM      Garage Rehab: Jacob’s Automotive
2:00 PM  to 3:00 PM        Garage Rehab: Fly-N-Hi
3:00 PM  to 5:00 PM        Barrett-Jackson Live: 2019 Scottsdale: Episode 10
5:00 PM  to 8:00 PM        Barrett-Jackson Live: 2019 Scottsdale: Episode 11
8:00 PM  to 9:00 PM        Expedition Unknown: Blackbeard’s Hidden Gold
9:00 PM  to 10:00 PM      Expedition Unknown: Captain Morgan’s Lost Gold
10:00 PM  to 11:00 PM   Expedition Unknown: Yamashita’s Gold
11:00 PM  to 12:00 AM   Expedition Unknown: Africa’s Cursed Lake Of Gold
12:00 AM  to 1:00 AM     Expedition Unknown: Captain Morgan’s Lost Gold
1:00 AM  to 2:00 AM       Expedition Unknown: Yamashita’s Gold
2:00 AM  to 3:00 AM       Expedition Unknown: Africa’s Cursed Lake Of Gold
3:00 AM  to 4:00 AM       Expedition Unknown: Blackbeard’s Hidden Gold
4:00 AM  to 5:00 AM       Moonshiners: Shiners on Shine: Engineering
5:00 AM  to 5:30 AM       Destroyed in Seconds
5:30 AM  to 6:00 AM       Jimmy Houston Outdoors: Fishing with Stacey King

 
< back

You must be logged in to view this item.





This area is reserved for members of the news media. If you qualify, please update your user profile and check the box marked "Check here to register as an accredited member of the news media". Please include any notes in the "Supporting information for media credentials" box. We will notify you of your status via e-mail in one business day.